У листопаді 2020 року в Україні та в усьому світі вчергове відзначили Всесвітній день боротьби з пневмонією. Ключовою метою щорічної події, заснованої 2009 року, є підвищення обізнаності щодо цього захворювання, інформування про способи профілактики і можливі наслідки пневмонії.
Наразі, під час пандемії COVID-19, пневмонія стала особливо актуальною проблемою. Станом на 12.11.2020 коронавірусна інфекція зафіксована у понад 52 млн людей у всьому світі й часто закінчується небажаними наслідками . Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), COVID-19 може збільшити щорічну смертність від пневмонії на 1,9 млн .
Пневмонія (або запалення легенів) – це форма респіраторного захворювання, переважно інфекційного походження, з ураженням кінцевих ділянок легень – альвеол. Замість повітря вони заповнюються рідиною або гнійними виділеннями, що робить дихання болісним, обмежує надходження кисню, провокує появу кашлю з мокротинням, температури, ознобу та утрудненого дихання.
Викликати пневмонію можуть різноманітні мікроорганізми, зокрема бактерії, віруси та гриби. Найбільш поширеною причиною бактеріальної пневмонії є пневмокок (Streptococcus pneumoniae). Цей тип захворювання розвивається при потраплянні пневмокока до дихальних шляхів або є ускладненням після перенесеної застуди чи грипу. Причиною вірусної пневмонії може стати респіраторно-синцитіальна вірусна інфекція (захворювання групи ГРВІ), коронавірус, вірус герпесу, грип та аденовіруси .
Існує декілька шляхів поширення пневмонії. Легені можуть бути інфікованими при вдиханні вірусів і бактерій, які присутні на слизовій носа та глотки людини. Патогенні мікроорганізми можуть також поширюватися повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні.
Перебіг пневмонії може варіювати від легкого до загрозливого життю хворого. Особливо небезпечним це захворювання є для дітей молодшого віку і людей старше 65 років, а також для людей з ослабленою імунною системоюiii.
Згідно інформації ВООЗ, пневмонія входить до переліку 10 найпоширеніших причин смертності в усьому світі, в тому числі 15% дітей до 5 років. Щоденно захворювання є причиною смерті 2 200 дітей у віці до п’яти років, кожні 39 секунд від пневмонії помирає одна дитина – в доповіді, підготовленій під егідою Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), пневмонію названо «прихованою епідемією» .
Попередження розвитку пневмонії у дітей є одним з ключових завдань в області глобальної охорони здоров'я, а також одним із основних компонентів стратегії зменшення дитячої смертності. Оскільки пневмонія може бути ускладненням багатьох вакцин-контрольованих інфекцій – кору, кашлюку, гемофільної інфекції типу b, пневмококової інфекції, – найбільш ефективним заходом профілактики захворювання є вакцинопрофілактика . Завдяки вакцинам можна попередити розвиток серйозних ускладнень, ризик госпіталізації і прийому антибіотиків. Згідно з дослідженнями ВООЗ, ключовою причиною бактеріальної пневмонії у дітей до 5 років є пневмокок – вакцинація проти пневмококових захворювань знижує ризик розвитку пневмонії у дітей приблизно на 25% .
Оскільки ресурси системи охорони здоров'я наразі спрямовані насамперед на боротьбу з пандемією COVID-19, у багатьох країнах світу спостерігається зниження охоплення вакцинацією. ВООЗ і Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) наголошують на тому, що пандемія коронавірусу не повинна ставати на заваді імунізації дітей і закликають продовжувати планові кампанії вакцинації дітей проти кору та поліомієліту, доклавши усіх зусиль для уникнення спалахів і епідемій цих захворювань, а, отже, і попередження розвитку пневмоній .
Під час лікування бактеріальних пневмоній особливо важливим є правильне і раціональне призначення антибіотиків задля уникнення виникнення антибіотикорезистентності (стійкості бактерій до антибіотиків). Інфекції, викликані резистентними штамами мікроорганізмів, характеризуються важчим перебігом захворювання, частіше потребують госпіталізації хворого і збільшують тривалість його перебування у стаціонарі. Все це призводить до збільшення витрат на лікування, погіршує прогноз для здоров'я і життя пацієнта та створює умови для виникнення епідемій. За даними Центру з контролю і профілактики захворювань, в США щорічно не менш ніж 2 млн людей інфікуються бактеріями, стійкими до антибіотиків, серед них – приблизно 23 тисячі помирають унаслідок цих інфекцій .
Зростаюча поширеність антимікробної резистентності (АМР) серед основних патогенів, яка є причиною позалікарняних інфекцій дихальних шляхів, зокрема пневмонії, – є серйозною глобальною проблемою, яка ускладнює лікування цих інфекцій.
ВООЗ визнає важливість вакцинації як одного із найбільш економічно ефективних заходів громадської охорони здоров'я, а також її важливу роль у зниженні АМР. Вакцинопрофілактика може допомогти зменшити використання антибіотиків у людей: зменшити кількість бактеріальних інфекцій, які потребують лікування антибактеріальними препаратами, зменшити кількість збудників, стійких до лікарських засобів, а також зменшити кількість вірусних інфекцій, для лікування яких хибно використовуються антибіотики .
Фармацевтична компанія GSK усвідомлює виняткову важливість вакцинації та прагне допомогти світовій спільноті подолати зростання АМР. Як глобальний лідер з виробництва вакцин для профілактики бактеріальних захворювань і антибактеріальних препаратів, компанія докладає зусиль одночасно за кількома напрямками: профілактика інфекційних захворювань, створення інноваційних лікарських засобів, а також розробка і дослідження в сфері антимікробної терапії. В Україні дані останнього етапу дослідження антибіотикорезистентності SOAR (2016-2017 рр.) – масштабного міжнародного проєкту, проведеного компанією GSK, котрі були опубліковані 2020 року, залишаються єдиним джерелом інформації щодо резистентності основних збудників позалікарняних інфекцій дихальних шляхів, зокрема пневмокока до антибіотиків. З моменту початку пандемії COVID-19, GSK підтримує глобальні зусилля по боротьбі з вірусом і активно досліджує способи допомоги, використовуючи свої наукові розробки і досвід.
_______________
Для пошуку виробників і дистриб'юторів, експортерів і імпортерів товарів і послуг в Україні і за кордоном - скористайтеся базою даних компаній "КОМПАСС Україна": Безкоштовна версія www.demo.kompass.ua