Так, Нацбанк повідомив, що проводитиме валютну лібералізацію поетапно, залежно від виконання певних умов та без прив’язки до конкретних термінів. Мова йде про надання дозволу на зміну обмінних курсів протягом дня, розширення спектру торгівлі валютами за межами першої групи, скорочення кількості необхідних для купівлі документів та скасування 2 % збору до Пенсійного фонду при купівлі валюти.
Експерти УКБС неодноразово звертали увагу регулятора на необхідність прийняття зазначених норм для спрощення легальних валютно-обмінних операцій та зменшення тіньового валютного ринку. За оцінками фахівців його обсяги вже досягли 50 %, що створює додатковий девальваційний тиск на гривню та ускладнює механізм функціонування офіційного валютного ринку в країні (http://gazeta.dt.ua/macrolevel/dopoki-deval-ne-klyune-kiyiv-ne-perehrestitsya-_.html). Так, з часу запроваджених Нацбанком у 2014 р. адміністративних обмежень обсяг продажу валюти на міжбанку скоротився майже втричі (із 500 до 175 млн. дол. США). Однак при зменшенні експортної виручки на 30 % легальний міжбанківський валютний ринок мав би складати близько 350 млн. дол. Крім цього, обмеження для населення на купівлю готівкової валюти та її зняття з депозитів призвело до відтоку близько 14 млрд. дол. із банківської системи протягом 2014-15 р.р. Всі ці факти свідчать про неефективність валютного регулювання, що і стало потужним стимулом зростання тіньового обігу валют.
На початку березня п.р. Нацбанк зробив крок назустріч населенню та в 2,5 рази збільшив денний ліміт до 50 тис. грн. на зняття валюти з депозитів, а також вдвічі підвищив максимальний денний обсяг продажу готівкової валюти до 6 тис. грн. За цей час гривня девальвувала втричі.
«УКБС підтримує наміри регулятора щодо лібералізації на валютному ринку, однак вважає темпи їх впровадження недостатніми для ефективної детінізації, - зауважила Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер.- У першу чергу, необхідно створити умови для зростання довіри населення та бізнесу до дій регулятора та національної валюти, щоб повернути заощадження у банківську систему. Це можливо за умови подальшого спрощення доступу суб‘єктів ринку до своїх коштів та впевненості у їх збереженні».
Для пошуку виробників і дистриб'юторів, експортерів і імпортерів товарів і послуг в Україні і за кордоном - скористайтеся базою даних компаній "КОМПАСС Україна": Безкоштовна версія www.demo.kompass.ua