Галілей і всі, всі, всі
Винахід термометра, крім Галілея і Санторіо, приписують лорду Бекону, Роберту Фладда, Скарпіа, Корнелію Дреббель, Порті та Саломону де Каус, Іммішу… Серед можливих авторів – фізик, хімік, астроном, ботанік, навіть годинникар і… тільки один лікар.
З матеріалом, у який передбачалося укласти «інспектора» градусів, визначилися практично відразу – це було чутливе і «відкрите» скло. А ось речовину, що підходила б на роль самого «ревізора», шукали довго. Втім, як і вихідні відліку для вимірювальної шкали: у цій якості пробували точки відтавання льоду і розтопленого вершкового масла, і температуру кипіння води, і якісь абстрактні поняття на кшталт «значний ступінь холоду». Менше з тим, поступово прилад набував ті обриси, які має термометр, що є практично в кожній домашній аптечці та в аптечних товарних запасах.
Почнемо з того, що найперший пристрій для вимірювання градусів не мав нічого спільного з медичною практикою. Називали його термоскопом (thermo scope), і його винахідником був той самий Галілео Галілей. Він представив світу велику кулю, до якого кріпилася скляна трубка – її опускали у підфарбовану рідину, що реагує на тепло та переміщується по ній. Звичайно, до приладу було багато питань, наприклад, він лопався в разі замерзання води, яку згодом здогадалися замінити спиртом (спочатку – винним). До того ж найперший термометр був повітряним, і його показання залежали не тільки від зміни температури обʼєкта, а й від атмосферного тиску. Та й шкали вимірювання в нього не було, тому він міг свідчити тільки про відносний ступінь нагрівання або охолодження тіла. Але він підтверджував головне – обсяг залежить від температури, і цього не можна не використовувати.
Незалежно від робіт великого астронома, над пристроєм для визначення температури працювали й інші вчені.
Термометр сучасного формату, найбільш придатного в побуті, з точною шкалою вимірювання створив в 1723 році німецький фізик Габріель Фаренгейт, який спочатку використовував у ньому спирт, а потім ртуть. Подейкують, що, коли він розробляв шкалу для свого термометра, то вирішив взяти за 100 градусів температуру людського тіла. Ну кому ж іще стати еталоном, як не дружині! Однак у цей день вона трохи нездужала, і температурила, тому стандарт вийшов злегка «хворобливий» – +38 °С.
У 1742 році шведський вчений Андерс Цельсій остаточно встановив обидві постійні точки на вимірювальній шкалі – танучого льоду й киплячої води. Він поділив відстань між ними на 100 інтервалів: цифрою 100 була відзначена точка танення льоду, а 0 – точка кипіння води. Тобто +38 °С за Цельсієм – це +100 °С за Фаренгейтом.
Щоправда, сьогодні шкалу Цельсія використовують в інверсії: за 0 ° почали приймати температуру танення льоду, а за 100 ° – кипіння води. Сталося це з ініціативи іншого знаменитого шведа, Карла Ліннея, а втілив цю трансформацію в життя послідовник Цельсія Мортен Штремер.
Градус не підвищувати!
Мабуть, «найбільш медичним», причому ртутним, термометром є винахід італійського лікаря Санторіо. Він вивчав процес дихання, «невидимі випаровування» з поверхні шкіри, проводив дослідження обміну речовин пацієнтів і першим встановив, що температура тіла у здорової людини має бути постійною.
Щоправда, термометр Санторіо не вирізнявся зручністю у використанні: тримаючи величезну кулю в руках, потрібно було досить довго на неї дихати, щоб ртуть почала підійматися градуйованою трубочкою. Єдиної шкали вимірювання на той час не було, і показання могли досягати стократних значень і вимагали особливо хитрого розшифрування. Звичайно, «термометр-1626» ще довгі роки вдосконалювали, поки він не перетворився на 10-сантиметрову компактну трубочку з крайнім поділом +42 °С за Цельсієм: за такої температури білок людської крові починає згортатися, а в мозку запускаються незворотні процеси – подальше вимірювання втрачає сенс.
Шлях у медицину
Як це не парадоксально, але до лікування людей термометр «допустили» тільки на початку XIX століття, хоча винайдений він був ще в XVI. Опитати хворого, промацати пульс, прикласти руку до чола… Цілком достатньо для досвідченого лікаря, а ці цифри і «складні процедури вимірювання» зовсім ні до чого! Так вважало багато, навіть відомих, медиків доти, поки в Лейденському університеті, одному з найпередовіших у галузі клінічної медицини, не знайшовся прогресивний лікар Герман Бургаве, який очолював кафедру практичної медицини. Він трощив шкідливі стереотипи про лікування хвороб за підручниками, активно листувався з Фаренгейтом, створив власну, зручнішу модифікацію термометра і став першим лікарем, який використав його для вимірювання температури тіла пацієнтів.
Ртутні термометри і їх альтернативи
А ось чому так довго не знаходили альтернативи, так це ртуті. І перш за все через особливу чутливість до температури людського тіла. До того ж це єдиний метал, який зберігає рідку форму за температури від –39 до +357 °С і не прилипає до скла. «Чесність» цього крихкого виробу незаперечна – допустима похибка становить не більше 0,1 °. Але ніхто не заперечуватиме і того факту, що ртутний термометр – джерело підвищеної небезпеки, особливо в разі використання його у малюків. Крім того, рано чи пізно «бабусині» градусники стануть непридатними до використання, і їхня ера закінчиться – Мінаматська конвенція з ртуті (2013 рік) забороняє виробництво, експорт і імпорт різних видів ртутьумісної продукції, у тому числі термометрів і приладів для вимірювання тиску вже з 2020 року.
Звичайно, фармацевту є сенс радити відвідувачеві, що прийшов за жарознижувальним засобом, вибрати сучасний, зручний, багатофункціональний і абсолютно безпечний цифровий (електронний), інфрачервоний (вушний, лобовий та ін.) термометр або систему дистанційного вимірювання і спостереження за температурою. Кожен з них має безліч переваг, наприклад, дає змогу досить точно і за лічені секунди виміряти температуру тіла. Однак у них є два суттєві недоліки – похибка результату і висока ціна. Хоча насправді частіше помиляються не прилади, а люди, які не вміють ними користуватися і не читають інструкцій із застосування. А щодо ідеальної точності – обстежували ж раніше хворих, просто приклавши долоню їм до лоба.
Джерело: https://thepharma.media
_____________________
Для пошуку виробників і дистриб'юторів, експортерів і імпортерів товарів і послуг в Україні і за кордоном - скористайтеся базою даних компаній "КОМПАСС Україна": Безкоштовна версія www.demo.kompass.ua