Пошуковий портал КОМПАСС » Новини українських компаній » Різне » 2020 » Березень » 23 » Посткарантинний світ

Розміщення новин компаній

Посткарантинний світ

Коронавірус поніс в минуле комфорт і блага глобалізації. Яким буде життя після пандемії?

Пандемія коронавіруса Sars-cov-2 обрушила звичний спосіб життя мільйонів людей. За якихось пару місяців на наших очах знецінилося те, що вважалося важливим в попередні десятиліття: суспільство споживання трансформувалося в суспільство безпеки. Люди, звиклі до подорожей, виявилися замкнуті у межах своїх країн, міст і навіть квартир, відмінилися спортивні змагання, концерти і інші настільки улюблені і звичні розваги. Всіх нас чекають непрості часи, але ті, хто переживе нинішню кризу, опиняться вже в абсолютно іншому світі.

Думки провідних зарубіжних мислителів про те, як змінить наше життя коронавірус і чому наш світ вже ніколи не буде колишнім.

Не виходь з інтернету, не здійснюй помилку

Нові умови існування, по суті, випустили з пляшки двох джиннів — видалена робота і онлайн-освіта. Повернути до колишнього способу життя всіх, хто випробував новий досвід, буде украй скрутно. Так, звісно, що поки далеко не кожне завдання може бути виконаним видалено. Але багато вже зараз усвідомили, що опоряджатися вранці більше години і витрачати приблизно стільки ж на дорогу — необов'язкові умови для ефективної роботи.

Експерти в області охорони здоров'я передбачають зростання телемедицини. Як ні парадоксально, особисті зустрічі з лікарками сталі небезпечні, а дистанційні поступово входять в звичку. Те ж саме — з аптеками і доставкою ліків додому.

У онлайн-формат можуть перейти і законодавці в демократичних країнах, вважає директор Центру з вивчення цивільних медіа при Масачусетському технологічному інституті Ітан Цукерман. Спочатку під час пандемії, а потім — по прагматичних міркуваннях. Політикам розумно проводити більше часу в своєму окрузі з виборцями, яких вони представляють: це дозволить їм краще зрозуміти місцеві проблеми.

При цьому авторитет уряду, так само як і науки, в надзвичайних обставинах підвищився. На думку Цукермана, ситуація невизначеності і невідомої загрози спонукає людей довіряти лише офіційним даним. Брифинги і рекомендації міністерства охорони здоров'я раптом отримали небачену популярність.

Пандемія наближає перехід до електронної демократії, включаючи безпечне, прозоре і економічне голосування з наших мобільних пристроїв. Вже зараз змішана модель — голосування по мобільному телефону з використанням паперових бюлетенів для підведення підсумків — з'явилася в деяких американських штатах. Правда, спірні приклади по всьому світу — на зразок провалу електронного підрахунку голосів на кокусах в Айове — породжують сумніви в тому, наскільки нові механізми будуть прозоріші і надійніші старих. Є і інший варіант переосмислення виборів — розсунути терміни голосування, продовжити його на цілий місяць, що дозволить уникнути великих скупчень людей в чергах.

Професор Йельського університету Пол Фрідман вважає, що люди звикнуться більше проводити часу зі своєю сім'єю і, наприклад, рідше їсти за межами будинку. Протягом останніх декількох років американці витрачали більше грошей на їжу, приготовану поза будинком, чим на покупку і приготування їжі. Але тепер, коли ресторани в основному закриті, а людям необхідно дотримувати самоїзоляції, багатьом доведеться заново вчитися готувати. А якщо ця практика стане нормою, а то і новою культурою, то багато хто, можливо, не захоче повертатися в заклади громадського харчування, відродивши традиції званих обідів і вечерь для близьких.

Стануть ще популярнішими сервіси з доставки їжи, а звичайні ресторани втратять значну частину прибутку. У невеликих містах люди звиклися проводити вільний час в торгівельних центрах, що під час епідемії стає безглуздо.

Тепер їх місце можуть зайняти відкриті суспільні простори у вигляді парків, де можливість близького контакту і зараження помітно знижується.

Викликайте швидку, він скоро захворіє!

На думку ізраїльського професора Юваля Ниючи Харарі (автор бестселера «Sapiens: Коротка історія людства»), яке було опубліковано в Financial Times, саме рішення по боротьбі з пандемією визначать долю всієї планети на найближче майбутнє. Він називає цю кризу найбільшим викликом для всього покоління.



На його думку, в людства є два головних вибора. Перший полягає у виборі між тоталітарним контролем і свободами. Другий — між націоналістичною ізоляцією і солідарністю зі всім світом. Коронавірус, на думку Харарі, поставив цілу низку країн в положення піддослідних щурів.

Так, практично всі уряди вводять певні вимоги до населення, щоб зупинити пандемію. Але добиватися їх виконання можна по-різному, наприклад — обіцяти неминуче покарання від усевидющої держави. Сучасні технології вже дозволяють стежити за людьми 24/7. А скоро вони буквально проникнуть під шкіру громадян: у Китаї додатки і телефонні мережі стежили за тим, чи зустрічалася людина із зараженими, а система розпізнавання осіб виявляла людей з високою температурою — вона, правда, стала давати збої, коли все населення наділо маски.
Уряди тепер хочуть знати не лише нашу історію пошуку, але навіть температуру і тиск. Цей загальний збір даних, підкреслює Харарі, може завести дуже далеко. Притому, що обов'язкові біометричні браслети дозволять легко зупиняти епідемії, це несе в собі нові погрози. Держави (або зловмисники) зможуть визначити, як ви реагуєте на промови політиків, серіали і рекламу, як правильно викликати емоції особисто у вас, — і як контролювати вас повністю. І навіть якщо ця епідемія не приведе до подібних заходів, рано чи пізно з'явиться інша зараза, яка стане хорошим приводом.

Харарі переконаний, що дилема між конфіденційністю і здоров'ям помилкова: людство повинне вимагати і того, і того. Він вважає, що такий підхід можливий, і його продемонстрували Південна Корея, Тайвань і Сінгапур. У цих випадках упор був зроблений на загальне тестування, добровільну звітність і співпрацю з добре інформованою і свідомою громадськістю. І це, переконує він, можливо скрізь — якщо люди самі розуміють небезпеку вірусу і дотримують правила гігієни.

Вірус розбрату


Інше питання, на яке повинне відповісти людство, — об'єднатися або бути кожному за себе. На думку Харарі, зараз глобалізація дала збій: в світі панує хаос, і кожен уряд діє самостійно. У відсутність усесвітнього плану дій ці дії подібні до поведінки дітей в кімнаті, звідки пішли дорослі. «Дорослими» в його метафорі опиняються США, що залишили спроби впливати на весь світ, — якщо їх місце ніхто не займе, стикатися з викликами планетарних масштабів буде все складніше.

Історик упевнений, що з пандемією і світовою кризою можна впоратися лише в тому випадку, якщо всі країни співробітничатимуть. В першу чергу йдеться про обмін інформацією: лікарка в Мілані може вранці взнати щось, що вже увечері врятує життя в Тегерані. Уряд Британії може зробити вірний вибір, поспілкувавшись з корейцями, які вже зіткнулися з схожою проблемою. Угода про дозвіл поїздок учених, лікарів, журналістів варто закріпити відразу на глобальному рівні.

Втім, тут ізраїльський історик стикається з групою скептиків, які переконані, що глобалізація — утопія, надія на яку загинула. Більш всього прибічники такою точкою зору зібралися в статті журналу Foreign Policy. Політолог Стівен Уолт, наприклад, вважає, що пандемія укріпить суверенітет держав і підсилить націоналізм. Всі держави — як демократичні, так і тоталітарні, приймають ряд надзвичайних заходів для подолання кризи і захисту населення. Більшість з них не захочуть відмовлятися від отриманих в період кризи повноважень, коли загроза відступить.
На його думку, Covid-19 також прискорить зсув центру впливу із заходу на схід. Південна Корея і Сінгапур відреагували на загрозу, що насувається, краще за всіх в світі, а Китай ефективно виправив свої помилки і вийшов переможцем. Реакція Європи і Америки на цьому фоні була повільною і несистемною, що додає розчарування в західній моделі суспільства.

Не вірить Уолт і в те, що загальний ворог об'єднає людство, нагадуючи, що епідемія «іспанки» 1918-1919 років не поклала край суперництву великих держав.

Ми побачимо подальший відхід від гіперглобалізації

Covid-19 таким чином створить менш відкритий, менш процвітаючий і менш вільний світ.

Скептично налаштований відносно глобального світу і Bloomberg. Його автори вказують на те, як поводяться дві найбільші економіки світу, — США і Китай: намагаються повісити один на одного відповідальність за появу вірусу і висилають журналістів по звинуваченнях в дезинформації замість того, щоб співпрацювати у виробництві вакцини і передачі необхідного устаткування. Схоже, так людство діятиме і в інших кризисних ситуаціях.

В зв'язку з цим президент Ради з міжнародних відносин Річард Хаас вважає, що в світі з'явиться більше так званих failed states — держав, що не відбулися. Багато країн, виявившись наодинці з наслідками пандемії, зазнаватимуть труднощі з економічним відновленням, і держави на межі колапсу стануть частішим явищем.

Гроші — всім!


Фахівець з нерівності доходів і глобалізації Бранко Міланович вважає, що глобальна економіка неминуче розпадається, але підсумок розпаду залежатиме від того, чи зможуть уряди узяти ситуацію під контроль протягом наступних шести місяців або року. Якщо у них все вийде, то світ, швидше за все, повернеться на дорогу глобалізації, навіть якщо деякі її принципи доведеться переглянути. Якщо ж криза продовжиться довше, глобалізація може піти в минуле безповоротно.

Чим довше триває криза, і чим довше існують перешкоди для вільного переміщення людей, товарів і капіталу, тим більше нормальним здаватиметься відмова від глобалізації.

Кінець глобального світу може привести до тектонічних зрушень у виробництві і устрої домогосподарств. Економіст Дамбіса Мойо вважає, що пандемія коронавіруса спонукає корпорації до того, щоб порівняти вигоди глобалізованої системи виробництва з надійністю ланцюжка постачань на національному рівні. Перехід на другий варіант зменшить залежність від міжнародних стосунків. Це гарантовано забезпечить громадян роботою і необхідними товарами, хоча вони, швидше за все, подорожчають. Директор Королівського інституту міжнародних відносин Робін Ніблетт додає, що коронавірус може стати соломинкою, яка переламає спину верблюдові глобалізації.

Американські експерти також відзначають, що карантинні заходи неодмінно змусять суспільство задуматися про нерівність. Положення топ-менеджерів з високою зарплатою, що живуть у власних будинках і мають можливість працювати видалено, різко контрастує з проблемами останніх 80 відсотків американців, в яких немає такої фінансової подушки безпеки. Вони не можуть весь час залишатися удома — помітна частина з них продовжує працювати у сфері обслуговування в розпал пандемії. Онлайн-освіта їх дітей також під питанням, адже не у всіх є високошвидкісний інтернет. Одна з найактуальніших дискусій у зв'язку з цим — введення загального базового доходу. До речі, власті США, щоб пом'якшити наслідки кризи, вже вирішили виплатити всім дорослим громадянам по 1000 доларів, а неповнолітнім — по 500.

Нові патріоти


Журнал Politico також опитав видних футурологів про світ після коронавіруса. Професор університету Джорджтауна Дебора Таннен вважає, що вплив пандемії неодмінно залишиться в пам'яті кожного, хто переживе цей рік. На її думку, людям знадобиться різний час на осмислення. Так, пандемія на довгі роки може відучити нас від рукостискань або дотиків до обличчя.

Суспільство отримало своєрідний обсесивно-компульсивний розлад — тепер всі постійно миють руки. Часті особисті зустрічі перемістяться в онлайн, живе спілкування перестане здаватися настільки необхідним: раніше потрібна була причина для перенесення справ в онлайн, тепер потрібно пояснювати, навіщо зустрічатися особисто. Життя в бідних куточках світу без широкосмугового інтернету стане ще гірше, оскільки зменшить доступ до і без того скромних можливостей. Розвиток онлайну-спілкування створить більше соціальних зв'язків. Неминуче збільшиться соціальна дистанція між людьми, але разом з нею виросте і безпека.

На думку політолога Марка Лоуренса Шрада, пандемія остаточно відредагує таке поняття, як патріотизм. З нього піде традиційний мілітаризм, адже війна ніяк не допоможе впоратися з вірусом. Головними патріотами і захисниками зараз стали не люди в погонах, а лікарі, медсестри, провізори, працівники магазинів, власники малого бізнесу. Багато хто з них стикається з непередбаченим ризиком зараження і смерті, на який вони ніколи не підписувалися, але йдуть на це, тому що не можуть інакше.

Експерти сходяться в одному: вийшовши з-під карантинних заходів, люди опиняться на новому, незвичному світі

***
Новий вірус вже поніс більше 13 тисяч життів. Він також зруйнував ілюзію стійкості глобального світу, який здавався таким міцним. У лічені дні зупинилося вільне переміщення людей, товарів і капіталу по всьому світу; президенти говорять про військову ситуацію, а жителі в паніці змітають місячні запаси продовольства. Світ зупинився. Вірус перервав уявне благополуччя. Глобалізація, яку вже, здавалося, неможливо обернути назад, зупинилася сама собою із-за загрози поширення зарази. Всі плани суспільства споживання виявилися нікчемними в порівнянні з новими цілями цього напіввійськового часу — захисту своєї країни, міста, сім'ї.

Пандемія підтвердила, що навіть в XXI столітті головною цінністю залишається безпека — і ради неї людство без роздумів готове пожертвувати звичними благами цивілізації.

За матеріалами lenta.ru
_______________________________


Для пошуку виробників і дистриб'юторів, експортерів і імпортерів товарів і послуг в Україні і за кордоном - скористайтеся базою даних компаній "КОМПАСС Україна": Безкоштовна версія www.demo.kompass.ua
Служба новин компанії КОМПАСС Україна | Прочитано: 915 |
Довідник підприємств України,
Європи, Америки, Азії та Африки!

Тільки достовірна інформація!
Бази даних підприємств України,
Європи, Америки, Азії та Африки!

Електронні та онлайн довідники!

Останні новини компаній по темі

Всі новини компаній ...
Сайт управляється системою uCoz